RANKINGS EVENTS FORUM

Wisconsin Wrestling Online Main Page

||Wisconsin Wrestling Online TEAM Rankings || Wisconsin Wrestling Online Individual Rankings||
||Crossface Magazine TEAM Rankings  || Crossface Individual Midseason Rank||
Wisconsin Wresting Online Ranking Index Page

See Notes/Directions Below

Find Team Rankings HERE

Wisconsin Wrestling Online 2014-2015
FINAL Individual Rankings

#10*

February 22, 2015

*These rankings contain wrestlers who qualified for the Wisconsin individual tournament State Finals following Sectionals. |see Archive Page|)

 Division One Division Two Division Three
Rank/Prev. /Name/School/Grade Rank/Prev. /Name/School/Grade Rank/Prev. /Name/School/Grade
106
1 - 1 Zach Szohr Germantown 11
2 - 3 Brandon Klein Stoughton 10
3 - 6 Moziah Clark Madison West 12
4 - 5 Aaron Schulist Mukwonago 9
5 - 12 Mason Phillips Eau Claire North 9
6 - 7 Nathan Hensley Whitnall/Greendale 10
7 - 8 Devin De Los Angeles Beaver Dam 10
8 - 4 Brady Koontz Stevens Point 10
9 - 11 Logan Bellow Pulaski 9
10 - 14 Drew Scharenbrock Sun Prairie 9
11 - 15 Mitch Landgraf Oak Creek 10
12 - HM Caleb Ziebell Slinger 9
13 - HM Austin Lasanske Menomonee Falls 10
14 - HM Brandon Beauchamp Neenah 9
15 - HM Mason French Kenosha Tremper 9
16 - NR Francesco Schiro Madison La Follette 10
106**
1 - 1 Brock Bergelin Denmark 10
2 - 2 Josh Ehster Mosinee 10
3 - HM Arturo Duran Grafton 11
4 - 4 Tyler Roecker Wisconsin Lutheran 11
5 - 6 Brody Kust Two Rivers 10
6 - 7 Zach Licht River Valley 9
7 - HM Calen Kirkpatrick Northwestern 9
8 - 8 Owen Matzek Ellsworth 9
9 - NR Isaac Wiegel Belmont/Platteville 9
10 - 10 Quincy Stephens Barron 11
11 - HM Corey Zimmerman Sparta 12
12 - HM Travis Berryman of Big Foot/Williams Bay 10
 
106
1 - 1 Austin Wolfe Boyceville 12
2 - 2 AJ Schoenfuss Stratford 9
3 - 3 Josh Depies Random Lake 10
4 - HM Zack Anglin Bayfield 10
5 - 4 Andrew Webb Spring Valley/Elmwood 11
6 - 7 Aiden Wusterbarth Oconto 10
7 - 9 Riley Blair Fennimore 9
8 - 6 Jordan Boldt Bonduel 9
9 - 10 Sawyer Sarbacker Iowa-Grant/Highland 10
10 - HM Gavin Burch Weston/Ithaca 9
11 - HM Lucas Schevikhoven Shoreland Lutheran 9
12 - NR Caden Calabrese Kenosha Christian Life 9
 
     
113
1 - 4 Peyton Mocco West Allis Hale 9
2 - 1 Tyus White West Allis Central 11
3 - 2 Airk Furseth Janesville Craig 12
4 - 6 Dylan Koontz Stevens Point 10
5 - 11 Skylar Kroening Sheboygan South 12
6 - 5 Brandon Green Oshkosh North 12
7 - 7 Tristan Jenny Stoughton 10
8 - 8 Jacob Barnett Hortonville 10
9 - 9 Matrix Jisko Wisconsin Rapids 11
10 - HM Mason McMillen Reedsburg 9
11 - 10 Trevor Hanson Baraboo 12
12 - 12 Jacob Anderson Hudson 9
13 - 15 Damien McCray Racine Horlick 12
14 - HM Matt Berlin Oak Creek 10
15 - HM Eric Wunsch Menomonee Falls 10
16 - NR Sam Boerner Cedarburg 9
113
1 - 1 Paul Bianchi Two Rivers 11
2 - 2 Clay Lieber Nekoosa/Port Edwards 12
3 - 3 Alex Costello Campbellsport 12
4 - 5 Trenton McManus Adams-Friendship 11
5 - 4 Dustin Hatfield River Valley 10
6 - 6 Ryan Hannah Viroqua 9
7 - 7 Sam Loomans Oostburg 12
8 - HM Sawyer Strom Ellsworth 10
9 - 9 Cole Britton Luck/Frederic/Grantsburg 11
10 - 8 Andrew Smith Amery 11
11 - HM Mitch Garvey Freedom 10
12 - NR Max Ward Elkhart Lake-Glen./Howards Grove 9
113
1 - 1 Riley Lull Fennimore 11
2 - 2 Jeremy Schoenherr Stratford 9
3 - 3 Lucas Graf Cumberland 11
4 - 8 Weston Wichman Johnson Creek 9
5 - 9 Daniel Watry Ozaukee 12
6 - NR Bryce Shaw Spencer 9
7 - 5 Sawyer Theobald Shiocton 9
8 - 7 Andrew Gunderson Cadott 9
9 - HM Jesse Steinhorst Kewaunee 9
10 - 10 Zach Foth Laconia 9
11 - HM Riley Cade Westby 10
12 - NR Aaron Raabe Luther 10
     
120
1 - 1 Patrick Spray Wisconsin Rapids 11
2 - 2 Trent Leon Kaukauna 10
3 - 3 Zach Smith Port Washington 12
4 - 4 Nolan Shea Milton 12
5 - 5 Jaden Van Maanen La Crosse Central 10
6 - 6 Billy Holz Menomonee Falls 12
7 - 8 Nathan Smith Mukwonago 11
8 - 7 Anthony Senthavisouk Whitnall/Greendale 12
9 - HM Robbie Mutimer Badger 11
10 - 10 Keenan Graef West De Pere 10
11 - 14 Devon Schultz Merrill 10
12 - 13 Chance Bailey Stevens Point 9
13 - 15 Colton Ryan Cedarburg 10
14 - HM Isaiah Robinson Oak Creek 11
15 - HM Brett Kieslich Union Grove 11
16 - NR Jeffery Johnson Madison LaFollette 11
120
1 - 3 Jordan Sarver Nekoosa/Port Edwards 10
2 - 6 Abraham Sell Chilton/Hilbert 9
3 - HM Sam Stuhl Prescott 9
4 - 1 Cody Vogel East Troy 11
5 - HM Jacob Busser Lodi 11
6 - 2 Austen Conner Amery 10
7 - 4 Christian Lamon Sparta 10
8 - HM Mason Manteuffel Freedom 12
9 - HM Cole Skelton Ellsworth 10
10 - 10 River Pawelski Southern Door 10
11 - NR Irving Sedano Whitewater 12
12 - NR Nate Jennings River Valley 10
120**
1 - 4 Alston Nutter Fennimore 9
2 - 1 Hunter Dischler Weston/Ithaca 11
3 - 5 Veliko Koichu Edgar 9
4 - 2 Jordan Blanchard Coleman 10
5 - 3 Adam Becker Johnson Creek 11
6 - 6 Anthony Gliniecki Stratford 11
7 - 9 Alec Potter Laconia 10
8 - HM Tate Murty Cochrane Fountain City 9
9 - 7 James Palmer Boyceville 10
10 - 8 Seth Schlegel Spring Valley/Elmwood 10
11 - HM Cameron Calabrese Kenosha Christian Life 10
12 - NR Joshua Burrow Dodgeland 11
 
     
126
1 - 1 Justin Folley Wauwatosa East/West 11
2 - 2 Jose Acosta Manitowoc Lincoln 10
3 - 3 Terre White West Allis Central 12
4 - 4 Bradley Prentice Pulaski 12
5 - 5 Andrew McIntosh Oak Creek 11
6 - 6 Drew Fjoser Sauk Prairie 10
7 - 7 Zach Hasselberger Stoughton 12
8 - 8 Aidan Yde Hartland Arrowhead 11
9 - 9 Hayden Schlough Menomonie 11
10 - 11 Jared Bird Burlington 9
11 - 12 Bryce Fitzgerald Elkhorn 12
12 - 13 Zach Lee Kaukauna 9
13 - HM Jacob DeMeyer Rhinelander 9
14 - HM Curtis Diedrich Hortonville 11
15 - NR Preston Ernst Waunakee 11
16 - NR Nick Armstrong Mukwonago 11
126
1 - 1 Hunter Marko Amery 11
2 - 2 Tepra Wright Wisconsin Lutheran 12
3 - 3 John Roddick Sparta 12
4 - 4 Isaac Brockman Cedar Grove/Belgium 11
5 - 5 Brady Simonson Bloomer/Colfax 11
6 - HM Chase Katzenmeyer Evansville/Albany 10
7 - 7 Samuel Konitzer Oconto Falls 12
8 - 6 Jensen Langer Marshall 11
9 - 10 Josh VandeHei Luxemburg-Casco 10
10 - 9 Zach Urquhart Wittenberg-Birnamwood 11
11 - HM Mitch Hustad Osceola 12
12 - HM Ryan McGinnis Sheboygan Falls 11
126
1 - 1 Kal Gerber Cameron 12
2 - 2 Mason Kauffman Stratford 10
3 - 3 Cal Hansen Deerfield 10
4 - 4 Elton Kelsey Oconto 11
5 - 5 Garrett Siolka Bonduel 11
6 - 6 Austin Najbrt Cadott 12
7 - 7 Trey Lundequam Cumberland 12
8 - 10 Max Maylor Iowa-Grant/Highland 9
9 - 9 Justin Tollefson Fennimore 10
10 - HM Ross Ellison Oakfield 11
11 - NR Cesar Luis Random Lake 10
12 - HM Yosep Lee Kenosha Christian Life 11
     
132
1 - 1 Josh Bird Burlington 11
2 - 2 Scott Arneson Merrill 12
3 - 3 Tres Leon Kaukauna 12
4 - 4 Garrett Model Stoughton 10
5 - 5 Brady Shulfer Bay Port 10
6 - 6 Michael Hayes Kettle Moraine 12
7 - 8 Hunter Pierce Tomah 10
8 - 7 Chris Rogers Middleton 10
9 - 9 Matt Koski Hudson 11
10 - 13 Josh Hickey Cedarburg 11
11 - 11 Miguel Gomez Whitefish Bay 12
12 - 10 Dylan Kellner Whitnall/Greendale 12
13 - HM Travis Bouzek Sun Prairie 12
14 - HM Jordan Weinzetl Kimberly 11
15 - NR Scott Cook New London 10
16 - NR Jose Gonzalez Milwaukee Pulaski 11
132
1 - 1 Jaden Winchel Sparta 10
2 - 2 Cody Walrath Freedom 12
3 - 6 Tanner Woepse Kiel 12
4 - 3 Gabe Braam East Troy 11
5 - 4 Michael Bertrand Southern Door 10
6 - HM Stetson Rueth Neillsville/Greenwood/Loyal 10
7 - 8 Sonny Schieldt Edgerton 12
8 - 7 Nolan Kicmol Evansville/Albany 9
9 - 9 Sam Tuttle Nekoosa/ Port Edwards 12
10 - 10 Adam Walter Ellsworth 12
11 - HM Nick Ditter Chilton/Hilbert 11
12 - NR Sam Burzynski Stanley-Boyd/Owen-Withee/Thorp 10
132
1 - 1 Jensyn Schaal Coleman 12
2 - 2 Cruze Hurlburt Spring Valley/Elmwood 10
3 - 3 Jon Mudlaff Random Lake 12
4 - 4 Ben Adams Bruce 12
5 - 10 Brett Cade Westby 12
6 - 5 Frank Baker Mineral Point 12
7 - 6 Bailey Slater New Lisbon 11
8 - 8 Payton Hall Princeton 11
9 - HM Sam Wenzel Stratford 11
10 - HM Tim Bauer Spencer 11
11 - NR Max Patraw Cumberland 11
12 - NR Ben Kasten Brillion 10
     
138
1 - 1 Robert Lee Kaukauna 12
2 - 2 Collin Kraus Stoughton 11
3 - 3 Jake Morgan Wilmot Union 11
4 - 4 Ben Hornickle Burlington 12
5 - 5 Ben Reagan Wauwatosa East/West 12
6 - 7 Yuri Bronson Hudson 12
7 - 8 Justin Peterson Eau Claire North 11
8 - 6 Rudy Otters Arrowhead 11
9 - 10 Noah Larson Franklin 11
10 - NR Mauricio Cardoso West Allis Central 12
11 - 11 Isaac Lodise Pewaukee 12
12 - 13 Zac Benton Ashwaubenon 12
13 - 9 Jake Gille Pulaski 10
14 - 15 Gavin Forester West Bend East 12
15 - HM Andre Mayllen Baraboo 12
16 - NR Jonah Rieber Holmen 12
138
1 - 2 Mason Berceau Luxemburg-Casco 12
2 - 1 Chris Yauch Two Rivers 12
3 - 3 Andy Strey East Troy 12
4 - 5 Jordan Meyer Evansville/Albany 11
5 - 4 Josh Donar Cuba City/Southwestern 11
6 - HM Paul Hansen Prescott 12
7 - HM Dakota Danner Mayville 12
8 - HM Brett Von Ruden Sparta 9
9 - 8 Brock Bonebrake Elkhart Lake-Glenb/Howards Grove 12
10 - 10 Riley Ivaska Mosinee 12
11 - NR Derek Nielsen Neillsville/Greenwood/Loyal 11
12 - NR Freddie Mangine Somerset 12
 
138
1 - 1 Wilder Wichmann Johnson Creek 11
2 - 4 Braden Roen Riverdale 10
3 - 2 Ross Siegenthaler Mineral Point 12
4 - 3 Weston Cracraft Mishicot 12
5 - 5 Hunter Adler Durand 12
6 - 10 Grant Fischer Gillett-Suring 12
7 - NR Robby Rands Independence/Gilmanton 12
8 - HM Jake Erbe Arcadia 12
9 - NR Travis Wollenberg Bonduel 12
10 - HM Zac Higgins Crandon 12
11 - NR Hunter Shuler Kenosha Christian Life 10
12 - HM Mikey Rohleder Martin Luther 10
     
145
1 - 1 Joe Ziolkowski DC Everest 12
2 - 2 Eddie Smith Sauk Prairie 11
3 - 3 Josh Adams Fond du Lac 11
4 - 5 Max Fisher Waterford 12
5 - 4 Jordan Yatchak Waukesha South 12
6 - 6 Logan Schlough Menomonie 12
7 - 7 Joe Cliver Hortonville 11
8 - 8 Drew Krepline Kaukauna 11
9 - 9 John Olsen Elkhorn 12
10 - 12 Diremious Gordon Milwaukee Bradley Tech 12
11 - 10 Frank Garcia Kenosha Tremper 9
12 - NR Kelvin Yde Hartland Arrowhead 10
13 - NR Sam Rathburn Bay Port 12
14 - NR Will Gahnz DeForest 10
15 - NR Sean Gohlke Milton 12
16 - NR Jake McMahon Menomonee Falls 12
145
1 - 1 Brock Polhamus Sparta 12
2 - 2 Chandler Donati Two Rivers 12
3 - 3 Elijah Alt River Valley 10
4 - HM Kolten Hanson Medford Area 9
5 - 4 Austin Keuler Chilton/Hilbert 12
6 - 5 Josh Becker Sheboygan Falls 11
7 - 6 Josh Verbeten Wrightstown 11
8 - 7 Nathaniel Trepanier Oconto Falls 10
9 - 9 Chase Schmidt Rice Lake 10
10 - 8 Ryan Gulich St. Croix Central 12
11 - 10 Taylor Gilardi Viroqua 11
12 - NR Garret Davies Cedar Grove-Belgium 10
145
1 - 1 Cole Martin Lancaster 12
2 - 4 Austin Riehl Shiocton 12
3 - 6 Paul Willfahrt Auburndale 12
4 - 5 Marc Lansin Coleman 12
5 - 3 Boone Young Mishicot 12
6 - 2 Stetson Clary Weston/Ithaca 11
7 - HM Alex Colbeth Clear Lake 12
8 - 9 Kyle Lehman Ladysmith 11
9 - HM Trenton Pasch Royall 12
10 - HM Brady Jamrozek St. Johns Military Academy 11
11 - NR Max Wetzel Luther 12
12 - NR Brian Dowling Lourdes Academy 12
     
152
1 - 1 Jason Ipsarides Cedarburg 12
2 - 3 Bailey VanHandel Kaukauna 12
3 - 4 Fritz Schierl Stevens Point 11
4 - 2 Derek Dowd New Richmond 12
5 - 6 Brock Benitz Wisconsin Rapids 11
6 - 5 Eliot Luker Hortonville 10
7 - 8 Marcus Morrow Wauwatosa East/West 12
8 - 9 Jackson Hemauer DeForest 10
9 - 10 Konnor Mohr Elkhorn 11
10 - 11 Jose Rodriguez Kenosha Indian Trail 11
11 - HM Zach Raymond Baraboo 11
12 - HM Wes Gavin Burlington 12
13 - HM Eric Martinson Whitnall/Greendale 12
14 - NR Jason Berg Pewaukee 12
15 - NR Drew Rettler West Bend West 12
16 - NR Logan Baker Janesville Craig 11
152
1 - 1 Dewey Krueger Oconto Falls 12
2 - 2 Johnny Chamberlain Chetek-Weyer./Prairie Farm 12
3 - 3 Sean Mattek Sheboygan Falls 11
4 - 7 Tucker Peterson Medford 11
5 - 5 Hayden Krein Sparta 9
6 - 6 Mitch Garriety Lomira 12
7 - 8 Willie Vandenlangenberg Wisconsin Dells 11
8 - 9 Ben Klister Wrightstown 10
9 - HM Seth Peters Luxemburg-Casco 10
10 - 4 Anders Lantz Ellsworth 10
11 - HM Malik Smith Wisconsin Lutheran 12
12 - NR Casey Persike Lodi 10
152
1 - 1 Ross Withington Westby 12
2 - 2 Scott Pittz Mineral Point 11
3 - 3 Micah Johnson Boyceville 10
4 - 4 Zach Coffeen Laconia 10
5 - 6 Kevin Lansin Coleman 11
6 - 8 Isaac Weik Chequamegon 12
7 - HM Alex Lemanski Edgar 10
8 - 7 Dustin Reynolds Lancaster 11
9 - 9 Trystin Adams Cumberland 11
10 - HM Mason Mathias Mishicot 12
11 - 10 Alex Zietler Gillett-Suring 11
12 - HM Taran Holland Princeton 11
     
160
1 - 1 Jordan Gundrum West Bend East 12
2 - 6 Ben Hakes Oak Creek 12
3 - 2 Oscar Ramos Kenosha Bradford 11
4 - 3 Jared Krattiger Waterford 9
5 - 5 Sawyer Massie Hudson 11
6 - 4 Mitch Hertel Marshfield 12
7 - 7 Austin Powell Sauk Prairie 11
8 - 8 Josh Dempsey Brookfield East 12
9 - 7 Connor Williams La Crosse Central 10
10 - 10 Bailey Whipple Menasha 12
11 - 12 Peyton Einerson Wisconsin Rapids 12
12 - 11 Richy Sommers Green Bay W/SW 12
13 - 15 Keegan Foerster Fort Atkinson 12
14 - HM Tucker Hammer Cedarburg 12
15 - HM Austin Yde Hartland Arrowhead 12
16 - HM Billy Pitzner Milton 12
160
1 - 1 Ronny Ponick Stanley-Boyd/Owen-Withee/Thorp 12
2 - 3 Seth Vosters Freedom 11
3 - 4 Jeremy Dedick East Troy 11
4 - 5 Jacob Poches Portage 12
5 - 6 Josh Hines Ellsworth 12
6 - 2 Tristan Brewer Luck/Frederic/Grantsburg 12
7 - HM James Ehlen Whitewater 12
8 - 8 Trevor Wittmus Valders 11
9 - 9 Cullen Ducat Luxemburg-Casco 11
10 - HM Marcus Kasuboski Wautoma/Wild Rose 12
11 - NR Tristan McDonald Lodi 11
12 - NR Travis Syvrud Mount Horeb 12
160
1 - 2 Jeremiah Moody Cambridge 12
2 - 1 Jared Roen Riverdale 12
3 - 3 Dan Tauchen Bonduel 12
4 - 4 Jed Schlegel Spring Valley/Elmwood 11
5 - 5 Wyatt Weiler Auburndale 12
6 - 6 Helton Vandenbush Random Lake 10
7 - 7 Zach Stluka North Crawford/Seneca 11
8 - HM Michael Sonsalla Arcadia 10
9 - 8 Tony Kontney Rosholt 12
10 - HM Andrew Johnson Clear Lake 12
11 - NR Weston Paplham Mischicot 12
12 - HM Ryan Shmauz Horicon 12
     
170
1 - 1 Beau Breske Hartford 11
2 - 2 Mason Reinhardt Merrill 12
3 - 4 Dylan Anderson Hudson 11
4 - 5 Brady McFarland Muskego 12
5 - 3 Jacob Raschka Pewaukee 10
6 - 6 Tanner Dorangrichia South Milwaukee 12
7 - 7 Taggart Haase Middleton 12
8 - 9 Nathan Fuller Wisconsin Rapids 11
9 - 10 Zach Shukoski Kaukauna 12
10 - HM Carlito Schiro Madison LaFollette 12
11 - 11 Gunnar Helland Stoughton 12
12 - 14 Keaton Verhoeven Elkhorn 12
13 - 15 Ryder Sigler Cedarburg 11
14 - HM Donny Lipper Kenosha Tremper 12
15 - HM Tyler Simcock Menomonee Falls 12
16 - NR Vic Perez Ashwaubenon 12
170
1 - 1 Jake Rueth Neillsville/Greenwood/Loyal 12
2 - 6 Tony Britton Luck/Frederic/Grantsburg 12
2 - 2 Tristen Mueller Ellsworth 11
3 - 4 Brady Colden Brodhead/Juda 12
5 - 5 Alex Peplinski Wittenberg-Birnamwood 10
6 - 7 Jordan Michael Lomira 11
7 - 8 Dalton Smercheck Luxemburg-Casco 10
8 - 10 Brandon Buechler Wrightstown 12
9 - HM Seth Wiede Wisconsin Lutheran 12
10 - NR Ryan Ebeling Oostburg 12
11 - NR Logan Van Tassel Sparta 12
12 - HM Logan Gordon Lodi 12
170
1 - 1 Devin Lemanski Edgar 12
2 - 2 Luke Nowak Iowa-Grant/Highland 12
3 - 3 Elliott Ebert Reedsville 12
4 - 7 Garrett Joles Boyceville 9
5 - HM Brandon Ashmore Fennimore 12
6 - 4 Lance Buckles DeSoto 11
7 - 6 Mitch Sokolski Bonduel 12
8 - 5 Alex Stodola Coleman 12
9 - 8 Tevin Anderson Unity 12
10 - HM Chase Brouillette Random Lake 10
11 - HM Quint Schmidt Ladysmith 12
12 - NR Aaron Huber Martin Luther 12
     
182
1 - 2 Hunter Dahlby Eau Claire North 12
2 - 1 Josh Waddell Menomonie 12
3 - 3 Bowen Wileman Milton 12
4 - 4 Dalton Hahn Reedsburg 10
5 - 5 Blair Mulholland Kimberly 11
6 - 6 Casey Nelson Green Bay Preble/East 12
7 - 7 Elijah Paez Oak Creek 12
8 - 8 Maurice Lowe Milwaukee Bradley Tech 12
9 - 9 Brandon Driessen West Allis Central 12
10 - 10 Anthony Schlass West Bend West 10
11 - 12 Trevor Statz Waunakee 11
12 - 13 Ben Kitslaar Bay Port 10
13 - NR Jordan Barr Elkhorn 11
14 - NR Daniel Sorenson Arrowhead 12
15 - NR John Rybka Sussex Hamilton 10
16 - NR Mitch Dennert Waukesha South 12
 
182
1 - 1 Bennett Paulson Amery 11
2 - 2 Mitchell Wozniak Chetek-Weyer./Prairie Farm 12
3 - 3 Matt Blome Mount Horeb 11
4 - 4 Gavin Baade Brodhead/Juda 12
5 - 5 Kaleb Kaminski Tomahawk 11
6 - 7 Taylor Rivers Wautoma/Wild Rose 12
7 - 6 Stetson Burmeister Wrightstown 11
8 - 8 Dustin Setzer Sheboygan Falls 11
9 - 9 Mike Wurster Catholic Memorial 12
10 - HM Jake Carpenter Evansville/Albany 12
11 - HM Nick Miller Elkhart Lake-G/HG 12
12 - HM Jacob Sigler Ellsworth 10
182
1 - 2 Kamren Bornbach Stratford 10
2 - 3 Kyle Heinsohn Cameron 12
3 - 1 Henry Fielding Shiocton 11
4 - 4 Rowdy Kochevar Flambeau 11
5 - HM Tyrell Anderson Riverdale 12
6 - 5 Brock Steldt Fennimore 12
7 - 6 Brock Leum Westby 12
8 - 10 Zach Brug Shoreland Lutheran 12
9 - 8 Hunter Stodola Coleman 11
10 - HM Logan Mcabee-Thomas Boyceville 12
11 - 7 Cody Kuphal Markesan 12
12 - 9 Austin Stebane Brillion 12
     
195
1 - 1 Mason Stokke Menomonie 11
2 - 2 Jason Toshner Fond du Lac 12
3 - 3 Cody Abel Wisconsin Rapids 12
4 - 6 Gage Zupke Homestead 12
5 - 5 Noah Martinez Kettle Moraine 12
6 - 7 Cole Hooker Waunakee 12
7 - 9 Adam Gusky Appleton West 12
8 - HM Dakin Coons Verona 12
9 - 13 Dylan Linhart Elkhorn 12
10 - 14 Konrad Ernst Onalaska 11
11 - HM Adam Braley Union Grove 12
12 - 15 Ross Agg Oak Creek 11
13 - 8 Cullen Grunewald Oshkosh North 12
14 - HM Josh Lang Marshfield 11
15 - HM Christian Dischler Pewaukee 12
16 - NR Michael Rolfe Marquette 12
195
1 - 4 Ramsey Bloy Freedom 12
2 - 1 August Peplinski Wittenberg-Birnamwood 11
3 - 2 Brady Wetter Dodgeville 11
4 - 3 Max Praschak Somerset 12
5 - 5 David Meza Berlin 12
6 - 6 Eli Newton Amery 11
7 - 9 Lucius Rinehart Evansville/Albany 10
8 - 7 Jacob Larson Belleville/Mont/New Glarus 12
9 - HM Duncan Calnin Chilton/Hilbert 11
10 - HM Corwin Deetz Rice Lake 12
11 - NR Collin Feucht Lomira 10
12 - NR German Fitzgerald Wisconsin Lutheran 10
195
1 - 1 David Chadd Lancaster 12
2 - 3 Bo Balko Ladysmith 12
3 - 4 Ian Ruble Clear Lake 11
4 - 6 Eli Moses Laconia 12
5 - 8 Isaiah Doane Crandon 12
6 - 7 Mason Gomm Shiocton 11
7 - 2 Hunter Luepke Spencer 9
8 - HM Jaxon Seufzer Dodgeland 11
9 - HM Sam Severin Kewaunee 11
10 - NR Jacob Robinson Cambridge 12
11 - NR Austin Wilcox Boscobel 12
12 - NR Henry Hilmanowski Arcadia 11
     
220
1 - 2 Alec Ingold Bay Port 12
2 - 3 Brett Samson Oconomowoc 11
3 - 4 Cole Ryan Union Grove 12
4 - 1 La’Ryan Johnson Kenosha Bradford 12
5 - 9 Gage Neumaier Sauk Prairie 12
6 - 5 Charles Serauskas Holmen 12
7 - 7 Trayvonn Johnson Verona 11
8 - 13 Max Gierke Hudson 12
9 - 10 Noel Winch Stevens Point 12
10 - 11 Blaze Beltran Pewaukee 10
11 - NR Robert Torres West Allis Central 12
12 - HM Josh Becker Sheboygan South 12
13 - NR Hunter Lee Appleton North 12
14 - NR Jake Macaluso Hamilton 11
15 - NR Zach Klemstein West Bend West 12
16 - NR Keyshawn Carr Pius XI 11
220
1 - 2 Bryce Roberts Wisconsin Lutheran 11
2 - 3 Traiten Gorr Monroe 11
3 - 5 Dane Borchardt Tomahawk 11
4 - 4 Evan Philibeck Freedom 11
5 - 1 Brady Koller Sheboygan Falls 11
6 - HM Josh Glover Luck-Frederic/Grantsburg 12
7 - 6 Will Utesch Big Foot/Williams Bay 12
8 - HM Nick Rueth Neillsville/Greenwood/Loyal 10
9 - HM David Miracle Berlin 12
10 - 10 Dustin Bjugstad Evansville/Albany 12
11 - HM Aaron Broer West Salem/Bangor 10
12 - NR Decker Grass St. Croix Central 12
 
220
1 - 1 Ben Stone Cumberland 12
2 - 3 Hunter Kauffman Stratford 12
3 - 4 Wesley Dittman Edgar 12
4 - 5 Ethan Hofacker Spring Valley/Elmwood 11
5 - 2 CJ Pillath Coleman 12
6 - 7 Kyle Soderstrom Iowa-Grant/Highland 12
7 - 8 Derek Medaris New Lisbon 11
8 - HM John Pronschinske Palmyra-Eagle 12
9 - 9 Austin Knopps Whitehall 10
10 - HM Taylor Evanstad Darlington/Black Hawk 11
11 - HM Andrew Browning Brillion 12
12 - HM Hunter Huiras Random Lake 10
     
285
1 - 1 Beau Thompson Wisconsin Rapids 12
2 - 2 Hunter Micolichek Pulaski 12
3 - 3 Hunter Toppel DeForest 11
4 - 4 Kyle Polum Cedarburg 12
5 - 13 Giovanni Guarnero Pewaukee 12
6 - 5 Ian Dretzka Kettle Moraine 12
7 - NR Romel Turner Milwaukee Pulaski 12
8 - 9 Sean Benedict Middleton 12
9 - 12 Cole Mikrut Badger 11
10 - 11 Richard Heidemann Elkhorn 10
11 - 14 Isac Schindler Hudson 10
12 - HM Donte Johnson Fond du Lac 10
13 - HM Gavin Devine Franklin 12
14 - HM Keaton Kluever Kaukauna 9
15 - NR Brad Biswell Hamilton 12
16 - NR Nathan Tessmer Wausau West 12
285
1 - 1 Cole LaLiberty Chetek-Weyer./Prairie Farm 12
2 - 2 Logan Maurer Brodhead/Juda 12
3 - 4 Sam Gromacki Catholic Memorial 12
4 - 5 Mitchell Overbeck Southern Door 12
5 - 3 Quinton Reed Wisconsin Lutheran 11
6 - 8 Jake Borchardt Tomahawk 11
7 - HM Kaleb Crook Richland Center 11
8 - HM Josh Frerk Denmark 9
9 - NR Adam Johannsen Amery 12
10 - NR Gary Garvin Black River Falls 11
11 - HM Austin Barton Westfield Area 11
12 - NR Danny Gjertson Cottage Grove/Belgium 11
285**
1 - 1 Donovan Ralston Bruce 12
2 - 2 Jordan Brandt Reedsville 12
3 - 3 Cole Warzynski Almond-Bancroft/Pacelli 11
4 - 6 Zach Wolf Darlington/Black Hawk 12
5 - 5 Matt Stensrud Markesan 12
6 - 8 Andy Bork Weyauwega-Fremont 12
7 - HM Brandon Kimek Cashton 10
8 - 7 Deven O'Brien Fennimore 10
9 - HM Kyle Bastin St. Croix Falls 12
10 - HM Tyson Kauffman Stratford 10
11 - NR Jarrett Hiller Random Lake 11
12 - NR Michael Jansen Ladysmith 12
     
** = Wt. class adjusted after ranking released.
(113) = Weight class last ranking.


NOTE: "Current" rankings are according to wrestlers "current" weight, not weight the wrestler may intend to be at some later date.
Sorry about any spelling errors. If you find errors in spelling or grade or division please inform us.
Report spelling errors by clicking here

Individual Ranking Archives
2014-2015
2013-2014
2012-2013
2011-2012
2010-2011
2009-2010
2008-2009
2007-2008
2006-2007
Team Ranking Archives
2012-2013
2011-2012
2010-2011


This is a "green" document, meaning it is in the growth/expansion process and all suggestions will be given consideration.
Send your suggestions/comments to the Wisconsin Wrestling Online Ranking Team at: <  wiwresrankingstaff @ wiwrestling.com >
When you send suggestions please be certain to send full name, present year in school, name of high school and the specific
qualifications/accomplishments of the wrestler(s) you are suggesting.

HM = Honorable Mention.  Honorable mention lists are in no particular order.

Wisconsin Wrestling

 

 

Hit Counter